Pelės

Pelės

Pelės yra 8-10 cm dydžio, su maždaug tokio pat ilgio uodega, sveria apie 20-25g. Lietuvoje gyvenančios pelės yra trijų rūšių: miškinės, naminės ir geltonkaklės lauko pelės. Kaip jas atskirti? Miškinės pelės kailiukas yra rusvai gelsvas, smėlio spalvos, naminės pelės kailiukas yra pilkas, o geltonkaklės lauko pelės – juodas su tipiniais geltonais dryžiais. Pelės minta javais, medžių sėklomis, vabzdžiais, lervomis, žmonių maistu.

Kuo pelės pavojingos?

Animaciniuose filmuose pelės atrodo kaip mieli personažai, tačiau realybė yra visai kitokia. Ne atsitiktinai, daugelis žmonių, išvydę pelę, instinktyviai pajunta pasibjaurėjimą ir išsigąsta – pelės perneša žmonėms pavojingas ligas, gali užkrėsti naminius gyvūnus, sunaikinti sandėliuose laikomą maistą. Pelių dantys auga visą gyvenimą, todėl joms būtina nuolat ką nors graužti – jos gali pažeisti elektros bei buitinių prietaisų laidus, pragraužti skyles sienose ir pateikti į kitas patalpas.

Kaip atpažinti, kad jūsų namuose apsigyveno pelės?

Išmokti atpažinti graužikų paliekamus pėdsakus – nesudėtinga. Pirmieji požymiai, rodantys, jog namie apsigyveno pelės – tai apgraužtos maisto atsargos, sugadinti laidai, skylės sienose, nuošaliose vietose iš popieriaus ar audinių likučių susukti lizdai, pelių paliekamos išmatos. Kaip atskirti pelių ir žiurkių išmatas? Pelių išmatos – nedidelės, tamsios, apvalios formos, žiurkių – pailgos, kūgio formos, apie 10-14 mm. Kas turi jautrią uoslę, gali pajusti pelių šlapimo kvapą – jis yra panašus į amoniako. Ir, žinoma, krebždesiai įvairiose namų vietose, ten, kur plika akimi nematote nieko – nemanykite, kad jums vaidenasi.

Ką daryti, jei namuose pastebėjote graužikų pėdsakų?

Spąstai su sūrio gabaliuku – pasenusi priemonė, tinkama nebent animaciniuose filmuose. Jei namuose arba biure įsiveisė pelės, kreipkitės į kenkėjų kontrolės specialistus, kurie išmano graužikų įpročius, žino jų silpnąsias vietas ir gali parinkti tinkamiausias profilaktikos bei naikinimo priemones.